6th Hanshi Cup 2001

Winners of the 6th British Knights Hanshi Cup 2001 

Adult’s team competition 

1st team: Bushido
Balázs Bódi – kata, 4th place
Máté Nagy – weapon kata
József Tar – self-defence, 1st place
Gergely Tóth – 3-point fight, 2nd place
Tibor Petre – tatami fight, 3rd place

2nd team : Steep Dojo (SC):
Barbara Borsányi – kata
Roland Lajos – weapon kata, 2nd place
Ádám Szerntirmai-Schőn
Péter Farkas – 3-point fight, 3rd place
Sándor Unger – tatami fight, 4th place

3rd team: Shaolin Kung-Fu 
Zoltán Kovacsek – kata, 3rd place
Ernő Ligeti – weapon kata. 1st place
József Serflek – self-defence
Ádám Ofcsák – 3-point fight
István Varga – tatami fight

Children’s Team Competiton:

1st team: Wild-thieves of Csákvár:
Dávid Denczinger – kata
Péter Kiss – weapon kata , 1st place
Ádám Palkó – self-defence, 2nd place
Gergely Kerecsényi – 3-point fight, 1st place
Krisztián Palkó – tatami fight

2nd team: Samurais of Fehérvár SC
István Bene – kata, 4th place
László Török – weapon kata, 3rd place
Gergo Szucs – self-defence, 3rd place
István Hamvas – 3-point fight, 2nd place
Tibor Major – tatami fight, 2nd place

3rd team: Boiled Crabs
Gergo tatár –kata, 3rd place
Ákos vajda –weapon kata, 2nd place
Botond Józsa –self-defence, 1st place
Emília Sajó –3-point fight
Zoltán Simon –tatami fight, 4th place 

Winners of the bare knuckled full contact fight („Viadal”):
Men
Heavy weight:
1st Ferenc Gáncs (Kempo Club of Fehérvár)
2nd Attila Mácsik (Hartel SC)
3rd Zsolt Gulyás (Bushido Sun’s Sons Dojo)

Middle weight
1st Ferenc Szoboszlai (Turul Kempo Club)
2nd Péter Mészáros (Dark Dogs Dojo- PitBull Gym)
3rd József Tar (Bushido Sun’s Sons Dojo)

Light weight
1st Zoltán Hernádi (Kempo Club of Rákoskert)
2st Gergely Csorbics (Kempo Club of Pécs)
3rd Lóránt Gróf (Slovakia-Kempo Club of Bos) 

Women

+61 kg

1st Pitera Malwina (Poland)
2nd Konopzak Dominika (Poland)
3rd Pietrzak Beata (Poland)

-61 kg
1st Kujawa Justyna (Poland)
2nd Krisztina Törincsi (Truck Kempo Club)
3rd Szcseszna Katarzyna (Poland)

 Semi-contact Junior Fight (14-18 years)

Girls

55-60 kg:
1st Zsófia Kármán (Klapka Dsk. Jászberény)
2nd Budka Natalia (Poland)
3rd Paulak Natalia (Poland)

-55 kg:
1st Reslinka Agniettka (Poland)
2nd Holowina Patricya (Poland)
3rd Waliczek Marta (Poland) 

Boys

40-50 kg:
1st Péter Kiss (Kempo Club of Csákvár)
2nd Gábor Sass (Klapka Dsk. Jászberény)
3rd Péter Magyar (Klapka Dsk. Jászberény)

50-60 kg:
1st Krupka Damian (Poland)
2nd Péter Lantos (Kempo Club of Rákoskert)
3rd Balázs Bősze (Kempo Club of Jászberény)

60-70 kg:
1st Bálint Lévai („Kismészáros” Kempo Club)
2nd Csongor Józsa (Kempo Club of Rákoskert)
3rd Zaczek Bartosz (Poland)

+70 kg
1st Balázs Lévai („Kismészáros” Kempo Club)
2nd Árpád Veress (Kempo Club of Székesfehérvár)
3rd Péter Álmosdi („Kismészáros” Kempo Club)

Competiton of Young Mentally Handicappeds:

Kata:
1st Péter Sebestyén (Kempo Club of Tatabánya)
2nd Borbála Ligeti („Take my hand” Foundation of Pécs)
3rd Tamás Gárdonyi ( „Take my hand” Foundation of Pécs)

Weapon kata:
1st Krisztián Kovács („Take my hand” Foundation of Pécs)
2nd Tamás Keszey („Take my hand” Foundation of Pécs)

JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com